دندانپزشکی دکتر یوسفی زاده

P&p Modern Dentistry

لکه های سیاه ناشی از قطره آهن

دندانپزشکی اطفال

شایعترین دلیل نگرانی درباره وضعیت سلامت کودکان فقر آهن می باشد. تقریبا تا 15 در صد کودکان در سراسر دنیا ازن این مشکل رنج می برند. فقر آهن موجب کاهش عملکردهای مختلف کودکان از نظرهای متفاوتی همچون عملکرد ذهنی و یا رفتاری و عملکردی می گردد. یکی از دلایل ایجاد این مشکل رژیم غذایی ضعیف می باشد. بهمین جهت در سنین کم برای کودکانی که دچاراین مشکل می باشند، ازمکمل های آهن بخصوص قطره آهن استفاده می کنند. یکی از عوارض جانبی رایج استفاده از این قطره ها ایجاد لکه های سیاه بر روی دندان می باشد.

لکه های سیاه بر روی دندان ناشی از قطره آهن

آیا مصرف قطره آهن باعث ایجاد لکه های سیاه بر روی دندان های کودک می شود؟

برای جبران فقر آهن در افراد راههای مختلفی  که مهمترین آنها قرص آهن و قطره آهن می باشند، وجود دارد. کودکانی که دچار فقر آهن می باشند، استفاده از قرص آهن برای آنها سخت می باشد. بهمین جهت کودکان ناچارند از قطره های آهن استفاده کنند. استفاده از قطره های آهن موجب ایجاد لکه های سیاه بر روی دندان کودک می گردد. این لکه ها معمولا بلافاصله پس از مصرف قطره آهن ایجاد می گردد.

پیشگیری از سیاهی دندان ناشی از قطره آهن

بسیاری والدین بخاطر این لکه ها به کودکشان قطره آهن را نمی دهند. این کار بشدت خطرناک می باشد. می توان از راههایی برای پیشگیری از سیاهی دندان کودک استفاده نمود. مهمترین این راهها می توان  به موارد زیر اشاره نمود.

رقیق کردن

یکی از بهترین راههای پیشگیری از بروز این قبیل لکه ها رقیق کردن قطره آهن می باشد.

استفاده از مکمل جذب آهن

به منظور افزایش جذب آهن در کودکان بهتر است تغییراتی در رزیم غذایی آنها ایجاد نمود. بعنوان مثال می توان  از  مواد مکمل آهن مانند ویتامین C استفاده کنید. یکی از منابع مفید ویتامینC که می توانید برای رقیق کردن قطره آهن استفاده نمایید آب پرتقال می باشد.

عدم استفاده از مواد مخل جذب

مواد مخل جذب آهن در بدن کودک را از رژیم غذایی کودک حذف نمایید. لبنیات و شیر از مواد مخل جذب آهن می باشند.

استفاده از نی

با استفاده از نی میزان تماس قطره آهن با دندانها کاهش می یابد.

رژیم غذایی

به منظور تامین آهن مورد نیاز کودکان غذاهایی مانند گوشت قرمز، مواد غذایی غنی شده با آهن و همچنین میوه ها و سبزیجات سرشار از آهن و ویتامین C را در برنامه غذایی آنها در این دوران بگنجانند.

مکمل های دیگر

قطره آهن در اغلب کودکان باعث لک شدن دندان ها می گردد. این شرایط در هنگام استفاده از سایر انواع مکمل های آهن مشاهده نمی شود. می تواند از سایر انواع جویدنی مکمل های آهن استفاده نمایید.

درمان سیاهی دندان ناشی از قطره اهن

مسواک زدن

بهترین راه برای جلوگیری از ایجاد لکه های سیاه بر روی دندان کودک مسواک می باشد. کودک حداقل دو بار در روز دندان های خود را باید مسواک بزند. بهتر است که این کار را پس از خوردن صبحانه و قبل از خواب انجام دهد. با مسواک زدن علاوه بر جلوگیری از تغییر رنگ دندان، از پوسیدگی دندانها جلوگیری می نمایید.

سفید کردن دندان در مطب

در صورتیکه تغییر رنگ دندان های کودک منجر به نگرانی شما گردیده است می توانید به دندانپزشک مراجعه نمایید. از اقدامات درمانی مناسب برای سفید کردن دندان ها استفاده کنید. البته معمولا پزشکان این درمان را برای کودکان توصیه نمی کنند.

سخن آخر

لکه های موجود بر روی دندانها به علل مختلفی می باشد. از این علل می توان به مصرف آب میوه ها، داروها، مواد غذایی رنگی اشاره نمود. اگر در مورد لکه های سیاه بر روی دندان های کودکتان نگران هستید چند مطلب راباید  بدانید. مطلب اول این است که این لکه ها با گذشت زمان از بین می روند. مطلب دیگر این است که، دندانهای شیری کودک بعد از مدتی جای خود را به دندانهای دائمی می دهند. با توجه به این دو مطلب مهم باید بدانید که اگر کودک شما فقر آهن دارد. هرگز بخاطر ترس از سیاه شدن دندان کودک، سلامت کودک خود را بخطر نیندازیدو از مصرف قطره آهن خودداری نکنید.