دندانپزشکی دکتر یوسفی زاده

P&p Modern Dentistry

ایمپلنت فول موس

ایمپلنت

برخی افراد بنا به دلایل مختلف تعداد زیادی از دندانهایشان را ازدست می دهند. برای جایگزینی 10 تا 12 دندان با بریج نیاز به استفاده از چندین ایمپلنت می باشد. ایمپلنت‌های دندانی کامل، موسوم بهAll On 6 ، برای  جایگزینی کل دندانهای یک فک مورد استفاده قرار می گیرد.  به این درمان ایمپلنت فول موس هم گفته می شود.

ایمپلنت فول موس

ایمپلنت فول موس

ایمپلنت فول موس یکی از شیوه های مدرن و جدید ایمپلنت می باشد. در افرادی که تعداد دندانهای از دست رفته شان زیاد است این روش مورد استفاده قرار می گیرد. در این روش پیچ‌ها مستقیماً از روی بریج یا پل می‌گذرند. با رزین کامپوزیتی هم‌رنگ با دندان پوشانده می‌شوند. در این روش پیچ ها اصلاً قابل مشاهده نیستند.
تعداد دقیق ایمپلنت مورد نیاز برای کاشت ایمپلنت فول موس، به تعداد دندان‌های جایگزین پشتیبان و این‌که قوس بالایی دندان باشد یا قوس پایینی بستگی دارد. در ایمپلنت فول موس، ۶ ایمپلنت در فواصل استراتژیکی در سراسر قوس بالایی یا پایینی جای‌گذاری می‌شوند و بسیار مهم است که از جانب استخوان‌های اطراف پشتیبانی کافی داشته باشند.

افراد مناسب برای ایمپلنت کامل

این سبک درمان ایمپلنت با روش ایمپلنت معمولی فرقی ندارد. شرایط لازم برای هر دو مورد کاشت یکی می باشد. این روش برای همه مردان و زنان اعم از هر سنی به شرط سالم بودن مناسب می باشد

درمان ایمپلنت کامل

قبل از انجام ایمپلنت کامل، پزشک دهان و دندان را به طور کامل معاینه می کند. یکی از مواردی که در حین معاینه بررسی می شود، سابقه پزشکی فرد می باشد.بیماریهای سیستمیک بر روی بهبودی فرد و دوره درمان تاثیر بسزایی می گذارد. برخی از داروها می توانند بر روی ایمپلنت All on 6 اثر بگذارند.

این شیوه ایمپلنت همانند دیگر روش های ایمپلنت نیاز به وجود میزان کافی استخوان در فک دارد. البته اگر به بیماریهای پریودنتال هم مبتلا شده باشید، احتمالا نیاز به پیوند استخوان داشته باشید. بیماری پریودنتال منجر به تخریب و تحلیل استخوان فک بخصوص اطراف دندان میگردد. اگراز زمان از دست دادن دندانتان مدت زیادی گذشته است، احتمالا استخوان فکتان تحلیل رفته است و نیاز به پیوند استخوان دارید.

موارد اساسی هنگام توصیه ایمپلنت کامل دهان

 • مشکلات گفتاری

  این درمان در گفتار به میزان کمی تاثیر می گذارد. اگر نگران گفتارتان می باشید، باید روش های دیگری مانند کاشت ایمپلنت تکی برای شما به کار رود. این کار نیازمند ایمپلنت بیشتر، پیوند استخوان بیشترو پروتزهای گرانتر می باشد.

 • ضخامت پل

  ضخامت پل برای برخی از بیماران مشکل بزرگی است. این مشکل معمولا پس از جراحیرخ می دهد. طی آن لبه دندان تحلیل می رود.

 • اجبار به گاز گرفتن بیش از حد

  در این مورد بیمار نمی تواند جفت شدن دندانها را حس کند. به دلیل عدم تشخیص جفت شدن دندانها فرد بیش از حد گاز می گیرد.

 • دندان قروچه

  با به هم فشردن و چرخه‌های نامنظم جویدن عمر دندانها کم می شود.

 • خطر بالای پوسیدگی

  در برخی از افراد بنا به دلایلی همچون ژنتیک، دندانها سریعتر از حد معمول دچار پوسیدگی می شوند.

در زمان معاینه اولیه توسط دندانپزشک تمامی این موارد باید بررسی گردد . سپس بهترین نوع درمان برای شخص بیمار شناسایی می گردد.