دندانپزشکی دکتر یوسفی زاده

P&p Modern Dentistry

عفونت لثه بعد از کامپوزیت دندان

✨دندانپزشکی زیبایی

عفونت لثه بعد از کامپوزیت دندان

یکی از شیوه های زیبا نمودن چهره داشتن لبخند زیبا می باشد. امروزه راههای زیادی دردندانپزشکی زیبایی برای این کار می باشد. کامپوزیت دندان یکی از متدهای دندانپزشکی زیبایی می باشد. در این روش درمانی نقص های دندان را براحتی می پوشانند. این نقص ها می تواند ترک خوردگی و شکستن دندان باشد و یا بدرنگی آن. ممکن است بعد از اتمام درمان یک سری عوارض و پیامدهایی برای بیمار ایجاد گردد. یکی از مهمترین مشکلاتی که پس از کامپوزیت دندان ایجاد می گردد، عفونت لثه بعد از کامپوزیت دندان می باشد.

علائم عمده عفونت بعد از کامپوزیت

 • خونریزی لثه

  اگر درحین مسواک زدن و یا غذا خوردن خونریزی لثه داشتید، یکی از نشانه های عفونت و التهاب  لثه را دارید. برای رفع این مشکل می توانید به طور مرتب و مداوم بهداشت دهان و دندان را رعایت نمایید. مرتب مسواک بزنید و نخ دندان بکشید. اگر این کار را جدی نگیرید،  پلاک ها در جایی که لثه به کامپوزیت روی دندان شما وصل می شود، از بین نمی رود . پلاک ها بعد از مدتی ممکن است باعث عفونت لثه ها بعد از کامپوزیت شود.

 • بوی بد دهان

  اگر بوی بد دهان همیشگی باشد، دارای یکی از نشانه های اصلی عفونت لثه می باشید. در این صورت باکتری ها به زیر لثه رفته و با نخ دندان ومسواک هم از بین نمی رود. درمان این مشکل را حتما زیر نظر دندانپزشک باید انجام دهید.

 • تغییر در فاصله دندان

  در صورت ابتلا به عفونت لثه و عدم اقدام برای درمان آن، بعد از مدتی بخاطر از بین رفتن استحکام لثه ها برای نگهداری دندانها، دندانهایتان تغییر موقعیت می دهند.

 • ملتهب شدن و قرمز شدن لثه ها

  در صورت پیگیری نکردن ودرمان نشدن عفونت لثه بعد از کامپوزیت دندان ممکن است لثه ها ملتهب و قرمز گردد. این شرایط بسیار دردناک بوده و ممکن است دندانها لق بشوند.

علل ایجاد عفونت لثه بعد از کامپوزیت دندان

برخی افراد یک سری عادتهای اشتباهی انجام می دهند. این عادات اشتباه موجب نابودی دندانها می گردد. در اینجا تعدادی از عادت های اشتباه که موجب نابودی دندانها  و ایجاد بیماریهای لثه می شود، می پردازیم:

 • ساییدگی و فشردن دندان ها روی هم

  دندان قروچه در خواب و فشار دادن دندانها در بیداری یکی از مهمترین دلایل ابتلا به بیماری لثه می باشد. در این حالت فشار زیادی به بافت لثه زیر دندان وارد می گردد.

 • سیگار کشیدن

  استعمال دخانیات همچون سیگار موجب افزایش جرم ها و پلاک های دندان می گردد. یکی از راههای ورود عفونت به لثه ها هم جرم های دندانی می باشد.

 • استرس

  استرس در افراد موجب تضعیف سیستم دفاعی بدن می گردد. ضعیف شدن سیستم دفاعی هم مقدمه گسترش عفونت ها به بدن بخصوص لثه ها می گردد

 • استفاده غلط از نخ دندان

  اگر از نخ دندان به شیوه اصولی استفاده ننمایید، ممکن است به لثه شما آسیب وارد گردد. استفاده نادرست از نخ دندان موجب تخریب بافت لثه ها می گردد. به همین دلیل بهتر است که یکی از بهترین راههای بهداشت دهان ودندان را به درستی انجام دهید.