دندانپزشکی دکتر یوسفی زاده

P&p Modern Dentistry

مراقبت های بعد از لیفت لثه

جراحی

برخی افراد بنا به دلایل مختلف تعداد زیادی از دندانهایشان را ازدست می دهند. برای جایگزینی 10 تا 12 دندان با بریج نیاز به استفاده از چندین ایمپلنت می باشد. ایمپلنت‌های دندانی کامل، موسوم بهAll On 6 ، برای  جایگزینی کل دندانهای یک فک مورد استفاده قرار می گیرد.  به این درمان ایمپلنت فول موس هم گفته می شود.

مراقبت های بعد از لیفت لثه

برخی از افراد زمانیکه لبخند میزنند لثه هایشان خیلی دیده می شود و در اصطلاح لبخند لثه ای دارند. لیفت لثه در واقع برداشتن بافت لثه است. این درمان برای اصلاح طرح لبخند استفاده می شود. برای گرفتن بهترین نتیجه از لیفت لثه مراقبت های بعد از لیفت لثه را جدی بگیرید.

لیفت لثه چیست؟

لیفت لثه در برخی منابع با نامهای دیگری مانند کانتوریگ لثه و یا جنجیوپلاستی هم یاد می شود.این درمان، یک عمل زیبایی برای اصلاح شکل، ابعاد لثه و زیباسازی لبخند انجام می گردد. البته این درمان میتواند برای جلوگیری از پیشرفت بیماری های لثه انجام گردد.

لیفت لثه چگونه است ؟

این عمل جراحی نسبتا سرپایی، ساده و سریع است.  عوارض چندانی ندارد. می توانید آن را در مطب انجام بدهید. مراحل انجام این عمل به شرح زیر می باشد.

 • ابتدا لثه با بی حسی موضعی بی حس می شود.
 • دندانپزشک با لیزر یا چاقوی جراحی بافت اضافی لثه را برمی دارد و خط لثه را صاف و همتراز می کند.
 • سپس برای جلوگیری از خونریزی و یا نگه داشتن بافتها در جای خود، ممکن است بخیه بزند.

کل فرآیند لیفت لثه در یک جلسه تمام می شود.

پس از لیفت لثه چقدر طول می کشد تا لثه خوب شود؟

مدت زمان بهبودی درمان لیفت لثه کوتاه است. به طور کلی چند روز تا چند هفته طول می کشد تا لثه کاملا بهبود یابد. بلافاصله پس از عمل ممکن است کمی درد و ناراحتی داشته باشید. تا چند روزاین درد طول می کشد.

مراقبت های بعد از لیفت لثه

برای کاهش درد لثه و گرفتن بهترین نتیجه باید یک سری مراقبت های بعد از لیفت لثه انجام دید. مهمترین این مراقبتها عبارتند از :

 • درد پس از لیفت لثه

  اگر درد دارید میتوانید از مسکن استفاده نمایید. البته هر مسکنی را جایز نیستید. بعنوان مثال آسپرین یک مسکنی می باشد که خون را رقیق می نماید. از مصرف آسپرین جلوگیری نمایید.

 • تمیز نگه داشتن لثه

  پس از لیفت، باید لثه مرتبا تمیز شود. برای این منظور توصیه میگردد،  محلول آب نمک را قرقره کنید. از محلول آب نمک به صورت دهانشویه استفاده کنید تا دهانتان ضد عفونی شود.

 • بهداشت دهان پس از لیفت لثه

  با استفاده از مسواک و نخ دندان لثه و دندانهایتان را تمیز نگه دارید. پس از جراحی لیفت لثه بهتر است با ملایمت بیشتری مسواک را روی لثه بکشید.

 • غذاهایی که نباید پس از لیفت لثه بخورید

   یکی از مراقبت های بعد از لیفت لثه اجتناب از خوردن برخی غذاها می باشد. غذاهای سفت و ترد ممکن است برای شما مشکلاتی را ایجاد نماید. برای کمتر اذیت شدن، پس از لیفت لثه تا چند روز از غذاهای آبکب و مقوی میل بنمایید.

 • فعالیت و تحرک پس از لیفت لثه

  به طور کلی پس از هر جراحی در هر نقطه بدن، باید از فعالیت شدید خودداری کنید. چند روز اول پس از لیفت لثه، از فعالیتهای شدید باید خودداری نمایید. تحرکات شدید باعث افزایش گردش خون می شود. در نتیجه خون بیشتری وارد عضو تحت جراحی می شود. این امر باعث زیاد شدن درد، ایجاد تورم و حتی ایجاد خونریزی می شود.