دندانپزشکی دکتر یوسفی زاده

P&p Modern Dentistry

عادات مخرب که موجب آسیب دندان‌ شما می‌شوند

دندانپزشکی عمومی

دندان یکی از مهمترین اجزا بدن می باشد. علاوه بر خوردن، برای زیبایی چهره فرد هم نقش بسزایی دارد. اگر بهداشت دهان و دندان را رعایت ننمایید، میزان آسیب پذیری دندانها بسیار بالاتر می رود. علاوه بر بهداشت دهان ودندان یک سری عادات مخرب وجود دارد که موجب آسیب به دندانهامی گردند. در این مقاله قصد داریم به بررسی مهمترین عادات مخرب روزانه که موجب آسیب به دندان‌ می‌شوند بپردازیم.

عادات مخرب که موجب آسیب به دندان‌ شما می‌شوند
 • جویدن یخ

  یکی از عادات مخرب برای پوسیدگی دندانها  جویدن یخ می باشد.یخ، ماده ای طبیعی و بدون قند می باشد. بسیاری از افرد فکر می کنند که یخ ضرری ندارد. اما جویدن قالب‌های محکم و منجمد یخ می‌تواند یک عادت مخرب برای دندان باشد. این کار موجب ترک خوردن یا حتی شکستن دندان‌ها می‌شود. جویدن یخ ممکن است به بافت نرم دهان ودندان صدمه برساند.در  این صورت درد دندان شدید ی را تجربه خواهید نمود. به‌جای یخ، بهتر است آدامس بدون قند بجوید.

 • ورزش کردن بدون محافظ دندان

  هنگام بازی فوتبال یا هر نوع ورزشی که در آن احتمال ورود ضربه به دندان وجود دارد حتماً از محافظ یا گارد دندان استفاده کنید. با این کار از ورود آسیب به دندان خود جلوگیری کنید.

   محافظ دندان

  یک قطعه پلاستیکی  قالب‌گیری شده از دندانهای شما است . محافظ دندان از دندان‌های فرد بخصوص دندانهای بالا محافظت می‌کند. بدون آن، هنگام برخورد با بازیکنان دیگر دندان‌هایتان لب‌پر می‌شود یا حتی می‌افتند. محافظ دندان را می‌توانید از فروشگاه های پزشکی  بخرید یا از دندان‌پزشکتان بخواهید که برایتان بسازد.

 • استفاده از شیشه شیر هنگام خواب

  هیچ‌وقت برای محافظت از دندان‌ها زود نیست. این کار از زمان نوزادی و روئیدن دندانهاباید شروع شود.   دادن شیشه شیر، آبمیوه یا فرمولا به کودک هنگام خواب موجب می‌شود که دندان‌های کودک  شروع به پوسیدگی دندان کنند.  ممکن است کودک به خوابیدن با شیشه شیر در دهانش عادت کند. در این صوت دندان‌ها در طول شب در یک محیط پر از قند قرار خواهند گرفت.به هیچ وجه شیشه شیر را در گهواره به کودک ندهیم.

 • دندان‌قروچه

   یکی دیگر از عادات مخرب برای پوسیدگی دندانها  دندان‌قروچه می باشد.  دندان‌قروچه در طول گذر زمان، دندان‌ها را از بین می‌برد. این عادت مخرب اکثراً در اثر استرس و یا عادات خواب ایجاد  می گردد.  دندان‌قروچه در خواب موجب آسیب به دندان می‌شود. به همین دلیل کنترل آن دشوار است. پرهیز از خوردن مواد غذایی سفت در طول روز، درد و آسیب ناشی از این عادت را کاهش می‌دهد. استفاده از محافظ دندان (نایت گارد)، از آسیب ناشی از دندان­‌قروچه هنگام خواب پیشگیری می‌کند.

 • آب‌نبات گلودرد

  چون آب‌نبات‌های گلودرد در قفسه‌های دارویی فروخته می‌شوند به این معنا نیست که سالم هستند. اکثر آن‌ها سرشار از قند هستند. پس هر وقت گلویتان را با آن تسکین دادید، دندان‌هایتان را خوب بشویید.

  یکی از عادات مخرب برای پوسیدگی دندانها  همین آب نباتهای قندی می باشد. مهم نیست قند از کجا آمده باشد، از آب‌نبات گلودرد یا آب‌نبات معمولی.

 • خوراکیهای قندی

  پاستیل

  همه خوراکیهای قندی ازعوامل پوسیدگی دندانها می باشند. برخی از شیرینی ها بسیار مضرتر میباشند. پاستیل، سودا، آبمیوه، چیپس، نوشیدنیهای ورزشی از مضرترین این خوراکیها هستند.

  پاستیلها در بین دندانها گیر می کنند. این گیر کردن بین دندانها باعث در تماس بودن دندان با قند و اسید زیادی می باشد.

   سودا

  هر لیوان سودا حداکثر ۱۱ قاشق چای‌خوری قند وجود دارد. علاوه بر این سودا حاوی اسید سیتریک و اسید فسفریک هم هست که مینای دندان را از بین می‌برد.

  نوشیدنی‌های ورزشی

  این نوشیدنی‌ها معمولاً قند زیادی دارند. نوشیدنی‌های قندی ورزشی مثل سودا یا آب‌نبات به مینای دندان‌ها حمله اسیدی می‌کنند.

   آبمیوه

  آبمیوه سرشار از ویتامین‌ها و آنتی‌اکسیدان‌هاست اما متأسفانه اکثر آبمیوه‌ها پر از قند هم هستند. برخی آبمیوه‌ها به اندازه یک لیوان سودا قند دارند.

   چیپس

  باکتری‌های موجود در پلاک، مواد غذایی نشاسته‌ای را هم به اسید تبدیل می‌کنند. این اسید می‌تواند به مدت ۲۰ دقیقه به دندان‌ها حمله کند، وقتی مواد غذایی بین دندان‌ها گیر کند یا مدام در حال خوردن باشید، این زمان بیشتر می‌شود.