دندانپزشکی دکتر یوسفی زاده

P&p Modern Dentistry

نکاتی که بعد از جراحی ایمپلنت دندان باید رعایت کرد ؟

دندانپزشکی خوب در نیاوران

دندانپزشکی دکتر یوسفی زاده

بهترین دندانپزشک در تهران

دندانپزشکی خوب در منطقه 1

بلافاصله پس از جراحی ایمپلنت ، رعایت دستورالعمل‌ های مراقبتی باید مورد توجه قرار گیرد که این مراقبت‌ها برای هر بیمار با توجه به دستور پزشک متفاوت است و توصیه می‌شود طبق دستور پزشک معالج عمل شود.

در کنار حفظ سلامت دهان لازم است طی ۲ هفته اول، حین غذا خوردن روی ایمپلنت دندان فشار وارد نشود. طی ۱۰ الی ۱۲ هفته پس از جراحی ایمپلنت بهتر است از خوردن غذاهای سفت خودداری شود و تا حد امکان عمل جویدن با سمت دیگر دهان انجام شود.

 • خونریزی:

  پس از جراحی ایمپلنت خونریزی شدیدی نخواهید داشت. خونریزی طی چند ساعت اول پس از جراحی ممکن است مشاهده شود. بهترین روش برای توقف خونریزی، فشردن گاز استریل در ناحیه دندان و نگه داشتن آن به مدت ۳۰ تا ۶۰ دقیقه است. استراحت در حالتی که سر بالا قرار گرفته باشد نیز می‌تواند به توقف خونریزی کمک کند. طی ۲ تا ۳ روز پس از جراحی ایمپلنت ممکن است بزاق صورتی رنگ یا خونی دیده شود که مشکلی ایجاد نخواهد کرد. بخیه‌های باقی مانده طی ۲ هفته پس از جراحی طی مراجعه به دندانپزشک کشیده خواهند شد.

 • تورم:

  تورم یکی از واکنش‌های طبیعی بدن نسبت به فرآیند جراحی و ترمیم است. تورم طی ۲۴ ساعت پس از جراحی ایمپلنت ایجاد شده و به مدت ۲ الی ۳ روز باقی خواهد ماند. پس از این مدت، تورم باید کاهش یابد و ممکن است پس از ۷ تا ۱۰ روز به طور کامل برطرف شود. استفاده از یخ می‌تواند از میزان تورم بکاهد. استفاده از یخ بر روی صورت در دوره‌های ۲۰ دقیقه‌ای طی ۲۴ ساعت اول می‌تواند مفید باشد. پس از گذشت ۴۸ ساعت نیز بهتر است استفاده از کمپرس ولرم بر روی گونه استفاده شود.

 • داروی مسکن:

  چنانچه نسبت به داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی مانند ایبوپروفن ، موتین و ادویل حساسیت ندارید، استفاده از آن‌ها مقدم بر مواد بی‌حس کننده است. در صورت وجود دردهای شدید، نیاز به مصرف مسکن‌های مخدر وجود خواهد داشت. همچنین ممکن است استفاده از دهان شویه‌های ضد باکتریایی طی دو هفته اول پس از جراحی ایمپلنت توصیه شود.

 • رژیم غذایی :

   تا قبل از رفع بی‌حسی از خوردن مواد غذایی و مایعات داغ باید خودداری شود و پس از آن، طی چند ساعت اول نیز تنها مصرف مایعات مجاز است.

 • بهداشت دهان :

  اگرچه از شستشوی دهان در روز جراحی باید خودداری شود، اما رعایت بهداشت دهان در جلوگیری از ابتلا به عفونت بسیار موثر است. لذا در روزهای بعد، پس از هر وعده غذایی لازم است دهان با استفاده از مسواک نرم و خمیر دندان تمیز شود.

 • فعالیت بدنی :

  استراحت برای ۴۸ ساعت اول ضروری است. پس از آن، به تدریج می‌توان به فعالیت‌های عادی پرداخت.

 • التیام زخم :

  دو الی سه روز پس از جراحی ایمپلنت ممکن است بافت سفید و سخت در محل جراحی دیده شود. این نشانه‌ای از بافت در حال التیام است. در ابتدا ممکن است بوی نامطبوع از دهان متساعد شود که همزمان با ترمیم بافت از بین می‌رود.

 • آنتی‌بیوتیک :

  در صورت تجویز آنتی‌ بیوتیک ، طبق برنامه مصرف شود. مصرف آنتی‌ بیوتیک از ایجاد عفونت پیشگیری می‌کند. در صورت مشاهده نشانه‌های ناراحت کننده یا جوش با پزشک تماس گرفته شود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *