دندانپزشکی دکتر یوسفی زاده

P&p Modern Dentistry

دندان های peg shaped

( درمان با پرسلن ونیر )

peg shaped

همه افراد لبخند مرواریدی را دوست دارند و می خواهند لبخندی زیبا داشته باشند اما معمولا ساختار دندان ها این اجازه را نمی دهد. با انجام اقدامات درمانی مناسب امکان بازسازی دندان ها وجود دارد.

دندان های peg shaped چیست ؟

هنگامی که دندان یک ظاهر مخروطی و یا میخی شکل دارد به آن peg shaped می گویند. دندان های peg shaped نوعی اختلال دندانی به نام میکرودنتیا است که در آن یک یا چند دندان کوچکتر از حد متوسط ظاهر می شوند. به طور کلی این دندان ها در هردو طرف دهان این اتفاق برایشان میافتد و دندان های جانبی فوقانی دچار این مشکل می شوند

دلایل بوجود آمدن دندان های peg shaped :

 • سیفلیس مادرزادی

  یک عفونت باکتریایی که یکی از عوارض آن دندان های peg shaped است.

 • هیپوملانوز

  جایی که دندان ها کوچکتر از حدمعمول و با فاصله بیشتر هستند.

 • دیستوست کلیدیوکرانیال

  بیماری ژنتیکی موثر بر رشد استخوان فک و جمجمه که بر اثر این بیماری دندان های طبیعی کج رشد می کنند.

 • دیسپلازی اکتودرمال

  شرایط ارثی برای رشد غیر طبیعی دندان ها

 • ژنتیک

  اصلی ترین دلیل عوامل ژنتیکی است که از وتالدین به ارث می رسد.

درمان دندان های peg shaped :

ونیر Veneer

ونیرها پوششی فوق العاده نازک است که بر روی سطح جلو دندان ها ثابت می شود.بعد از اتمام مراحل ، روکش دندانهای شما را می پوشاند و به شکل دندانهایی با اندازه طبیعی ایجاد می شود.

رزین Resins

گاهی اوقات رزین ها به عنوان باندینگ دندانی نیز شناخته می شوند ، که اغلب برای ترمیم دندان های خرد شده یا شکسته استفاده می شود. جراح دندانپزشکی مواد کامپوزیتی به رنگ دندان ساخته شده از رزین پلاستیک و شیشه را روی دندانهای شما قرار می دهد. سپس دندانپزشک اندازه آنها را با دندانهای دیگر برابر می کند.

تاج دندان Crowns

تصور می شود که این گزینه درمانی برای دندان های peg shaped پیچیده تر از سایر روش ها مانند روکش و رزین است. یک تاج برای دندانهای شما بیشتر قسمتهای موجود را می پوشاند. دندان ها به شکلی تغییر شکل می یابند که تاج به اندازه کافی متناسب باشد .

کاشت دندان implant

در مواردی مانند دندان پوسیده یا بسیار کوچک ، توصیه می شود دندان را برداشته و ایمپلنت را جایگزین کنید. این امر باعث بهبود شدید ظاهر و لبخندی زیبا می شود.