دندانپزشکی دکتر یوسفی زاده

P&p Modern Dentistry

پست و کور دندان

ترمیم دندان

پست و کور دندان

پست و کور دندان (Post and core) یک درمان ترمیمی در دندانپزشکی است.  گاهی اوقات این درمان پس از عصب کشی، نیاز می شود. هنگامی که بخش قابل توجهی از ساختار دندان برداشته می شود، برای نگه داشتن روکش دندان از پست و کور استفاده می شود. روکش کلاهکی مشابه تاج دندان است که روی دندان قرار می گیرد.  در این درمان روکش دندان نقش تاج را بر عهده می گیرد.

پست و کور چیست؟

پست میله ای است که در داخل مجرای ریشه دندان قرار می گیرد.  کور یا هسته دندان بر روی آن قرار می گیرد. کور یا هسته مواد (core build up) ترمیمی است که برای بازسازی ساختار از دست رفته دندان استفاده می شود. این درمان دندان از بین رفته را کامل می کند تا روکش پشتیبانی مناسبی داشته باشد.

پست و کور دندان در چه مواردی لازم است؟

در درمان ریشه، بخشی از ساختار دندان و پالپ برداشته می شود. پالپ بخشی زنده دندان می باشد که حاوی رگهای خونی، بافت همبند و عصب است. در عصب کشی دندان تمامی این بخشها خارج می شوند. گاهی اوقات آسیبی که به دندان وارد  گردیده است بسیار گسترده است. در این حالت دندانپزشک ناچار است بخش زیادی از دندان را بردارد.  بنابراین ساختار باقی مانده دندان ممکن است درحدی نباشد که بتواند فشارهای شدید فک در حین جویدن و تغذیه را بدون این که صدمه ببیند متحمل شود. در این موارد پست و کور اجرا می گردد تا دندان تقویت گردد. با این کار دندان می تواند روکش را نگه دارد. بخش از دست رفته با این درمان بازسازی شود. بازسازی دندان بدون تقویت ریشه دندان بدون فایده می باشد، به همین علت با پست و کور، در واقع پایه دندان تقویت می شود.

در چه شرایطی پس از عصب کشی نیاز به پست و کور است؟

اگر بیش از 50 درصد ساختار کلی دندان از بین رفته باشد، نیازبه پست و کور می باشد. در این موارد به صورت مکانیکی پست و روکش انجام می گیرد. در مواردی که ساختار باقی مانده دندان به حدی است که بتواند روکش را نگه دارد، نباید پست و کور انجام شود.

انواع پست و کور چیست؟

دو نوع درمان پست و کور وجود دارد:

  • پست و کور پیش ساخته

این مدل بصورت آماده وجود  دارد و به صلاحدیددندانپزشک درون دندان قرار می گیرد.

  • پست و کور سفارشی

این مدل پس از قالب گیری، در لابراتوار های مخصوص ساخته می شود و ممکن است چند پایه باشد.

چگونه دندان با پست و کور ترمیم می شود؟

دندانپزشک پس از معاینه دندان تصمیم می گیرد چه نوع پستی برای فرد مناسب تر است. این تصمیم گیری بر اساس شدت و گستردگی آسیب دیدگی دندان صورت می گیرد.

به طور کلی برای ترمیم دندان با پست  پیش ساخته، معمولا فقط یک جلسه مراجعه کافی است اما در مورد پست و کور سفارشی، باید دو جلسه مراجعه کنید.

برای انجام پست و کور، ابتدا دندان عصب کشی می شود. برای عصب کشی باید سوراخی در تاج دندان ایجاد شود. این کار برای دسترسی به داخل دندان باشد. تمامی منطقه پالپ و ریشه دندان در چندین مرحله به طور کامل تخلیه می شوند. با کمک ابزاری به نام فایل، دیواره های داخلی دندان نیز تراشیده و تمیز می شوند.

در مرحله بعد داخل دندان به طور کامل ضد عفونی و پاکسازی میگردد. سپس  پست در داخل ریشه قرار داده شده و چسبانده می شود. سپس دندان با موادمخصوص  پر کننده فضای خالی دندان، پر می شود.

 در نهایت دندان شکل دهی می شود و آماده روکش می گردد.

در این مرحله دندان قالب گیری می شود تا روکش برای آن ساخته شود. پس از آماده شدن روکش، مجددا به دندانپزشک مراجعه می کنید تا روکش به دندانتان چسبانده شود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *