دندانپزشکی دکتر یوسفی زاده

P&p Modern Dentistry

جرمگیری چیست ؟

دندانپزشکی دکتر یوسفی زاده

دکتر یوسفی زاده

دندانپزشکی در نیاوران

دندانپزشکی در منطقه 1

دکتر یوسفی زاده :

سوالی که به کرات در مطب با آن مواجه می شوم این است که آیا جرمگیری برای دندان ضرر دارد یا خیر؟ برای همین تصمیم گرفتم مختصر توضیحی در مورد بیماری های لثه ناشی از حضور پلاک میکروبی و فواید جرمگیری بدهم.

جرمگیری پروسه از میان برداشتن پلاک دندانی و کلکولوس و صاف و نرم کردن یا به اصطلاح دندانپزشکی پلنینگ (planing) سطوح ریشه می باشد این پروسه به ساخته شدن بافت لثه ای (پریودنشیوم) کمک می کند.

پلاک میکروبی : مواد نرم زرد_طوسی متصل به سطوح دندانی و ترمیم ها می باشد را گویند.پلاک یک بیوفیلم ارگانیزه از باکتری با بستری از پروتئین ها و قندها می باشد.این بستر مانع از جدا شدن پلاک با شستن معمول دندانها می شود.

بهداشت موثر دهان موجب کاهش تجمع پلاک بر روی دندانها می گردد.با جذب کلسیم و فسفر از محیط دهان پلاک ها تبدیل به مواد سختی به نام (کلکولس) می شوند.این ها در ابتدا با تجمع در ناحیه خط لثه ای موجب عفونت لثه و بیماری هایی از جمله جینجیویت ( التهاب لثه) شده ، با استمرار حضور پلاک میکروبی التهاب به ناحیه استخوان نگهدارنده دندان رسیده و موجب از بین رفتن استخوان ساپورت کننده دندان و در نهایت لقی و از دست رفتن خود دندان می شود.

جرمگیری به صورت موثر موجب حذف مکانیکال کالکولس و حفظ سلامتی بافت های نگهدارنده دندان می شود.توصیه شده هر ٩٠ روز یکبار جهت بررسی وضعیت سلامت لثه و جرمگیری به دندانپزشک خود مراجعه بکنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *