دندانپزشکی دکتر یوسفی زاده

P&p Modern Dentistry

ایمپلنت بدون جراحی

✨درمان ایمپلنت

ایمپلنت بدون جراحی

ایمپلنت دندان در فرمانیه یک متد درمانی است برای کسانی که دندان خود را کشیده یا از دست داده‌ اند و نیاز دارند به جای آن دندانی جدید بکارند. در این متد دندانپزشک خوب در شمال تهران یک پیچ کوچک (اغلب از جنس تیتانیوم) را داخل استخوان فک ‌ها قرار می‌ دهد و به نوعی آن پیچ نقش دندان شما را ایفا خواهد کرد ایمپلنت انواع مختلف دارد که یکی از جدیدترین متد آن ایمپلنت بدون جراحی می باشد.

ایمپلنت

در حال حاضر بهترین جایگزین  دندانهای از دست رفته انسان ایمپلنت دندان می باشد.  همانطور که در بالا گفته شد ایمپلنت یک میله پیچ شکل از جنس تیتانیوم و در برخی مواقع اکسید زیرکونیم می باشد. این پیچ در داخل بافت استخوان فک قرار می گیرد تا جوش بخورد. دندانپزشک برای قرار دادن ایمپلنت نیاز به  سلامت لثه ها و بافت استخوان کافی دارد. زیرا اگر لثه ها یا کیفیت استخوان ضعیف باشد، کاشت ایمپلنت موفق نخواهد بود.

ایمپلنت بدون جراحی

ایمپلنت بدون جراحی یکی از شیوه های جدید درمان در دندانپزشکی می باشد. این روش که بدون درد و خونریزی  و خیلی سریع می باشد. در این روش دندانپزشک معالج با استفاده از لیزر بدون باز کردن لثه ایمپلنت را درون استخوان فک قرار می دهد. این روش یک تکنیک مناسب برای جایگزینی پروتزهای مصنوعی  بجای ریشه های آسیب دیده و از دست رفته  دندان های بیمارمی باشد. در صورت عدم وجود ریشه های دندان طبیعی ، دندانپزشک ایمپلنت بدون جراحی را توصیه کند.

در طی پروسه این روش در سریعترین زمان ممکن، ایمپلنتها درون استخوان فک قرار می گیرند. البته زمان درمان  باتوجه به شرایط مختلف متغیر می باشد. شرایطی از قبیل تعداد دندانهای از دست رفته، کیفیت استخوان فک، وضعیت سلامت لثه.  ایمپلنت دندان می تواند جایگزین مناسبی برای روشهای درمانی ای مانند پروتز یا بریج باشد. این درمانها برای برخی افراد مناسب نمی باشند.

اقدامات لازم قبل از کاشت دندان بدون جراحی

قبل از انجام این نوع درمان باید معاینات و آزمایشات متعددی توسط دندانپزشک انجام پذیرد. به عنوان مثال دندانپزشک عکس رادیوگرافی دهان و حتی در برخی شرایط عکس سی تی اسکن فرد را انجام می دهد. به این عکس ها برای بررسی نقاطی که دندان ندارند و وضعیت استخوان  فک در آن مناطق نیاز دارد. سپس نتیجه رادیولوژی به یک برنامه کامپیوتری داده می شود و با توجه به المانهای مختلف محل دقیق کاشت ایمپلنت توسط برنامه تعیین می گردد.

روش انجام ایمپلنت بدون جراحی

برای انجام ایمپلنت بدون جراحی ابتدا اقدام به  بیهوشی بیمار با استفاده از دستگاه متصل به رایانه می گردد. سپس دندانپزشک  برشهایی را با ابعاد تعیین شده توسط دستگاه در لثه و بین استخوان های فک می زند. این برش ها با استفاده از اشعه لیزر انجام می گردد. دندانپزشک ایمپلنتی را که با توجه به اندازه گیری های انجام شده قبلاً آماده گردیده، در استخوان نصب می نماید. مانند روش کاشت ایمپلنت معمولی در این روش هم چند ماه زمان لازم است که ایمپلنت به طور کامل با استخوان های فک جوش بخورد. در این دوره دندان های مصنوعی موقت روی ایمپلنت قرار می گیرد.  بعد از اتمام این دوره دندان های دائمی جایگزین دندان های موقت می شوند.

بعد از درمان

این یک درمان فوری می باشد. شما می توانید بلافاصله بعد ازعمل کاشت دندان مرخص گردید. بسته به شرایط شما، پزشک از شما می خواهد که تا چند روز بعد از کاشت غذاهای نرم و آبکی میل کنید. همچنین ممکن است دندانپزشک برای شما مسکن های مختلفی برای غلبه بر هرگونه درد احتمالی تجویز کند.

بعد از عمل جراحی کاشت ایمپلنت با توجه به شرایط شما دندانپزشک برای شما وقت معاینه تعیین می کند.  شما باید برای معاینات دوره ای پس از جراحی اقدام نمایید. این معاینات دوره ای برای اطمینان از موفقیت ایمپلنت، تعیین وقت جابجایی دندانهای دائمی بجای دندانهای موقت و یک سری موارد دیگر می باشد.

مزایای ایمپلنت بدون جراحی

ایمپلنت بدون جراحی از اثرات نامطلوب جراحی ندارد. از این اثرات نامطلوب می توان به موارد زیر اشاره نمود.

  • ایجاد برش جراحی.
  • بخیه زدن.
  • احساس ناراحتی.
  • درد ناشی از زخم.
  • بیهوشی در روند کاشت ایمپلنت دندان.
  • زمان بهبود سریع دندان.
  •  بیمار می تواند ظرف سه روز پس از انجام عمل به طور معمول غذا بخورد.
  • مناسب برای بیماران دیابتی
  • مناسب بیماران مبتلا به اختلالات لخته شدن خون.