1. ایمپلنت (implant) دندانی چیست؟

ایمپلنت دندانی قطعه ای از فلز تیتانیوم است که اغلب به شکل ریشه دندان می باشد و داخل استخوان فک قرار داده می‌شود. این قطعه به عنوان پایه ای جهت قرار دادن پروتز روی دندان استفاده می شود و باز سازی تاج دندانهای از دست رفته با استفاده از این پایه مقدور می گردد. اگر شما هم یکی از دندان های خود را از دست داده اید، اصلا جای نگرانی وجود ندارد. یک واحد ایمپلنت و روکش می تواند جایگزین مناسبی برای ناحیه بی دندانی باشد. این دندان می تواند بدون به خطر انداختن سلامت دندان های کناری، جایگزین دندان از دست رفته شده و در بلندمدت زیبایی خاصی به صورت شما ببخشد. تحقیقات و بررسی ها نشان داده است که ایمپلنت تک دندان بهترین روش نسبت به روش های دیگر جایگزینی است و نسبت به روش های دیگر موفقیت بیشتری دارد. میزان موفقیت و ماندگاری آن نیز در مدت زمان 1 تا 15 سال از 94 تا 100 درصد گزارش شده است. البته این را نیز باید در نظر داشته باشید که روش های نوین همچون دندانپزشکی دیجیتال موجب افزایش میزان موفقیت و دقت اجرای انواع درمان های مرتبط با دندان شده است

مشاوره ایمپلنت دندان

جهت مشاوره و دریافت نوبت با دکتر یوسفی زاده لطفاً با شماره 02122428798 با ما در تماس باشید.

ایمپلنت بدون درد

این روش دندانپزشکی زیبایی بهترین روش‌ کاشت دندان برای جایگزین کردن دندان از دست رفته است. به شرط اجرای درست تقریبا ایمپلنت بدون درد را تجربه خواهید کرد. به دلیل مزایای زیادی که این روش دارد توسط دندانپزشکان برای افرادی که یک یا چند دندان خود را از دست داده اند و یا کشیده اند، توصیه می شود.

ایمپلنت دندانی

2. چه کسانی کاندید ایمپلنت هستند؟

افرادی که به هر علتی دندان ازدست داده باشند کاندید این روش درمانی منحصر به فرد هستند. در مورد از دست دادن یک یا چند دندان دیگر نیازی به تراش دندان های مجاور به عنوان پایه پروتز نیست. ایمپلنت داخل استخوان قرار می گیرد و روکش روی همان قطعه جایگزین بدون اتکاء به دندان های مجاور قرار داده خواهد شد. در مورد بیمارانی که دندان های زیاد یا همه دندان ها را از دست داده باشند، با قرار دادن چند ایمپلنت در فک آنها و استفاده بعنوان پایه می توان پروتز متکی بر ایمپلنت جهت جایگزینی دندان های از دست رفته قرار داد. در مورد بیماران کاملأ بی دندان می توان با قرار دادن حداقل دو ایمپلنت در هر فک پروتزی متحرک ولی محکم و بدون لغزش و لقی در اختیار بیمار قرار داد.

3_ جنس ایمپلنت های دندانی چیست؟ اجزاء تشکیل دهنده آن کدامند؟ :

ایمپلنت های دندانی از جنس فلزات مختلف و حتی سرامیک ها هستند ولی اغلب آنها از جنس تیتانیوم می باشند و از دو جزءاصلی تشکیل شده اند: فیکسچر و اباتمنت.

فیکسچر ایمپلمت داخل استخوان قرار دارد و قسمت اباتمنت روی آن قرار می گیرد و نهایتاً روکش چینی با فرم دندان روی آن قرار داده می شود. 

4_ میزان موفقیت ایمپلنت های دندانی چقدر است؟

امروزه بطور متوسط موفقیت در کاشت ایمپلنت های دندانی بیش از 95 درصد است. این درصد میزان موفقیت به موارد زیر بستگی دارد:

الف) بیمار: بیمار باید از سلامت برخوردار باشد و به بیماری مزمن ضعیف کننده سیستم ایمنی بدن مبتلا نباشد. اخیرا دچار مشکل شدید قلبی (جراحی قلب یا انفارکتوس) نشده باشد. دیابت کنترل نشده ورادیوتراپی و بیماری لثه و دهان نیز نداشته باشد. همچنین استعمال سیگار و مشروبات الکلی از عوامل محدود کننده این روش درمانی هستند.

ب) دندانپزشک: دندانپزشکی که درمان را انجام می دهد باید دوره های لازم را دیده باشد و از مهارت و تجربه کافی در انجام این کار برخوردار باشد. همچنین تمام شرایط بیمار از نظر سلامت بدن و فاکتورهای مهم داخل دهانی را ارزیابی کند و با رعایت اصول کنترل عفونت مبادرت به انجام درمان نماید.

ج) ایمپلنت: فاکتور مهم دیگر در مورد میزان موفقیت مخصوصاً در دراز مدت خود ایمپلنت است. امروزه شرکت های سازنده بسیار زیاد و متنوعند. قیمت های نیز دارای تنوع بالایی می باشند و هر کدام از کمپانی های سازنده روی نکاتی تاکید دارند که در ساخت از آن بهره جسته اند. دندانپزشک با توجه به بودجه بیمار و مسائل تکنیکی و مزیت های هر روش در محدوده قیمت مورد نظر، مبادرت به انتخاب یک سیستم می کند. در مجموع ایمپلنتی مناسب است که میزان جوش خوردن آن به فک، بالا (osseointegration) و میزان تحلیل استخوان اطراف آن در طول زمان کمتر باشد.

د) مراقبت های بعدی: بیمار نقش بسیار مهمی در طول عمر ایمپلنت و موفقیت دراز مدت آن دارد. عدم استعمال دخانیات و مشروبات الکلی و رعایت بهداشت دهان و دندانها و لثه، مراجعات منظم به دندانپزشک و اطمینان از سلامت لثه و عدم وجود جرم دندانی و پوسیدگی در دندانهای دیگر همه و همه موفقیت دراز مدت را افزایش می دهد.

5-  طول درمان ایمپلنت چقدر است؟

طول مدت جراحی معمولا از نیم ساعت تا دو ساعت می باشد و بسته به تعداد ایمپلنت ها و شرایط فکی بیمار تغییر می کند. در مواردی که علاوه بر کاشت نیاز به پیوند استخوان و یا تغییر شرایط کف حفره سینوس در فک بالا نیاز باشد، زمان کاشت بیشتر خواهد بود. پس از کاشت تا قرار دادن پروتز روی آن زمانی حدود 6 هفته تا 3 ماه موردنیاز است، تا کاملا ایمپلنت ها در شرایط بدور از تکان و لرزش به آرامی به استخوان فک بیمار جوش بخورد و در جای خود کاملا محکم شود. سپس دندانپزشک مبادرت به قرار دادن پروتز روی دندان جایگزین می کند. البته در مواردی باتوجه به کمیت استخوانی فک بیمار و نوع ایمپلنت خاصی که طراحی شده است، بارگذاری فوری روی آن می تواند صورت گیرد، بنا به تشخیص جراح دندانپزشک می توان بلافاصله پس از جراحی کاشت، پروتز را روی آن قرار داد.

6- عوارض جراحی ایمپلنت چیست؟

پس از جراحی ایمپلنت بسته به مدت زمان کیفیت استخوان و واکنش های بافتی بیمار، مقداری درد و تورم در ناحیه جراحی قابل پیش بینی است که در صورت لزوم جراح دندانپزشک قبل و بعد از عمل کاشت با تجویز دارو آنرا به حداقل می رساند.

سوالات متدوال

ورم بعد از ایمپلنت دندان معمولا چقدر طول میکشد ؟
تورم معمولا از 3 روز تا 10 روز طول میکشد تا بهبود یابد. البته کاملا بستگی به فرد بیمار دارد در برخی موارد هم دیده شده بعد از درمان ورمی ایجاد نشده است.
ایمپلنت دندان دائمی است؟
این روش یک درمان دائمی می باشد. به شرطی که بخوبی مراقبت کنید و از ایمپلنت دندان باکیفیتی استفاده کرده باشید.