کامپوزیت دندان

کامپوزیت ها، پليمري هايي هم رنگ دندان هستند كه برای بهبود ظاهر روی سطح دندان ها قرار گرفته و مشکلات دندانی مانند لب پریدگی، شکستگی، تغییر رنگ و … را برطرف می کند. از نظر علمي بهتر است در درمانهاي زيبايي توسط كامپوزيت ،بخش كمي از مينا تراش داده شود تا بتواند کامپوزیتي با ضخامت مناسب با تبعيت از شكل درست طوق تا تاج دندان ها روی سطح دندان جایگذاری کرد تا باعث گير غذايي و مشكلات لثه در آينده نشود. البته در بعضي شرايط مثل فواصل بين دنداني يا تورفتگي دندان ها در صورت عدم تماس سنگين با دندان هاي فك مجاور مي توان تراش نداد.

سراميك ونيرها( لمينيت) از لحاظ ساختاري و برخي پارامترهاي زيبايي و استحكام در وضعيت بسيار مطلوبتري از كامپوزيتها قرار دارند. لمينيت ها از نظر ضخامت بسیار نازک تر بوده و برای قرار دادن آنها نیاز به تراش دادن مقدار کمتری از مینای دندان است . یکی از مزایای کاپوزیت هزینه شان است. به طور متوسط، لمینت ها از کامپوزیت ها گران تر هستند کامپوزیت اغلب در یک جلسه هم قابل جایگذاری و چسباندن است و نیازی به درمان طی چند جلسه نمی باشد. اگرچه کامپوزیت ها دارای مزایای زیادی هستند، اما یکی از مزایای بسیار مهم لمینت های دندانی، ماندگاری و طول عمر بالای آن هاست. لمینت ها نسبت به کامپوزیت ها بسیار قوی تر و محکم تر بوده و نیاز به تعویض آن ها در آینده نزدیک نیست و شما می توانید تا چندین سال از آنهالذت ببرید.

لمینت ها به طور متوسط 10-15 سال دوام می آورند و اگر نکات بهداشتی دهان و دندان را رعایت کنید و از دستورالعمل های دندانپزشك خود پیروی کنید، ممکن است حتی برای مدت طولانی تری نیز دوام داشته باشند. ونیر کامپوزیت به طور معمولا نهایتا 10 سال ماندگاری دارد.( كه با تجربه بنده چيزي كمتر از اين است)

اکثر دندانپزشکان معتقد هستند که لمینت ها، طبیعی ترین ظاهر و زیبایی دندان را ارائه می دهند. لمینت از نظر کیفیت و شفاف بودن بسيار شبیه به مینای دندان عمل می کند. همچنین  در برابر لکه ها، آسیب های دندانی مثل لب پردیگی و … بسیار مقاوم تر از كامپوزيتها است.

اما کامپوزیت ها در برابر رنگ ها کمی حساس تر بوده و با مصرف نوشیدنی های رنگی زیاد در دراز مدت، تغییر رنگ می دهند که برای جلوگیری از این اتفاق، بهتر است به طور مرتب از مسواک و نخ دندان و همچنین رژیم غذایی مناسبی استفاده شود.

دكتر يوسفي زاده شخصا تمايل بيشتري به درمانها با طول عمر بالاتر و آسيب كمتر در دراز مدت را داشته و به همين دليل جز در موارد خاص ترجيح به درمان سراميك ونير يا به اصلاح لمينيت سراميكي دارند.