دندانپزشکی دیجیتال

اصطلاح "دندانپزشکی دیجیتال" معمولاً به دندانپزشکی مدرنی اطلاق می شود که فناوری های دیجیتال در اجرای فرآیندهای درمانی به کار گرفته می شود. این فرآیندها می تواند روند مراقبت از بیمار، برنامه ریزی درمان، تشخیص و اجرای درمان را تحت تأثیر قرار دهد. اگر بخواهیم دقیق تر عنوان کنیم باید گفت که دندانپزشکی دیجیتال شامل تمام موارد زیر می شود:

دکتر پرهام یوسفی زاده، دندانپزشکی دیجیتالی را به صورت VIP و تخصصی با استفاده از مدرنترین تجهیزات دندانپزشکی دیجیتال ارائه می‌دهد.

مشاوره دندانپزشکی دیجیتال

جهت مشاوره دندانپزشکی دیجیتالی و دریافت نوبت با 02122428798 تماس بگیرید.

تصویربرداری دیجیتال

استفاده از اشعه ایکس دیجیتال، دوربین هایی که داخل دهان قرار می گیرد و اسکنرهای سه بعدی برای ثبت تصاویر با وضوح بالا از حفره دهان، دندان ها و لثه ها همگی در تصویربرداری دیجیتال در نظر گرفته می شود. این تصاویر می توانند به تشخیص، برنامه ریزی درمان و آموزش بیمار کمک کنند.

تکنیک های تصویربرداری دیجیتال با وضوح بالا، مانند اسکن توموگرافی کامپیوتری با پرتو مخروطی (CBCT) و اسکنرهای داخل دهانی، تصاویر سه بعدی دقیقی از ساختارهای دهانی بیمار ارائه می دهند. این تصویر ها بخصوص در درمان دندانهای عقب که دسترسی چندانی ندارند بسیار کاربردی است. استفاده از فناوری دندانپزشکی دیجیتال در این موارد به کاهش درد بیمار و افزایش دقت دندانپزشک کمک قابل توجهی می نماید. این تصاویر به ارزیابی دقیق تراکم استخوان، آناتومی و فضای موجود برای کاشت ایمپلنت نیز کمک می کند.

کدکم (CAD/CAM)

اگرچه از زمان ورود این فناوری در علم پزشکی مدت زیادی می گذرد، اما کدکم به شکل امروزی آن، عمری هم پای دندانپزشکی دیجیتالی دارد. امروزه استفاده از تکنیکهای طراحی و ساخت به کمک کامپیوتر (Computer Aided Design/ Computer Aided Manufacturing) از لابراتوارهای دندانپزشکی پا را به مدرن ترین کلینیکهای دندانپزشکی مانند کلینیک دندانپزشکی یوسفی زاده گذاشته است. در این تکنولوژی برنامه های کاربردی کامپیوتری به جراح دندانپزشک و متخصص دندانپزشکی دیجیتالی کمک می کند تا دقت بیشتری را چاشنی کار نماید. تصاویر سه بعدی بی نظیر به همراه دقت بالا دستاوردی است که کدکم ها برای دندانپزشکی امروز به ارمغان آورده است تا شاهد پدیده بینظیری تحت عنوان دندانپزشکی دیجیتال در سالهای اخیر باشیم.

پرونده الکترونیک سلامت (EHR)

سیستم های دیجیتال برای مدیریت سوابق بیمار، تاریخچه درمان، قرار ملاقات ها و وظایف اداری هستند. سیستم های EHR گردش کار کلینیک ها را بسیار ساده و منظم نموده است.  این رویه ارتباط بین متخصصان دندانپزشکی را نیز بهبود می بخشد و همه اینها به جاری بودن روند درمان، کاهش زمان های غیرضروری برای هماهنگی ها، سلامت روان بیمار، کاهش خطاهای تصمیم گیری و خطاهای انسانی کمک نموده است.

 

دندانپزشکی دیجیتالی چیست و شامل کدام خدماتی می شود؟

البته آنچه که بیشتر در مورد دندانپزشکی دیجیتالی مطرح است استفاده از این فناوری ها در درمان هایی همچون ایمپلنت و لمینت دندان است. پس در ادامه به شما شرح خواهیم داد که به غیر از موارد بخش قبل چگونه این فناوری ها در هر یک از این روش های درمانی به کمک دندانپزشکان متخصص می آید.

 

ایمپلنت دیجیتال

ایمپلنت دیجیتال شامل استفاده از فناوری های دیجیتال پیشرفته در فرآیندهای درمانی همچون برنامه ریزی، قرار دادن و ترمیم ایمپلنت های دندانی است. در این روش از ابزارها و تکنیک های دیجیتال مختلف برای افزایش دقت، کارایی و موفقیت کلی روش های ایمپلنت دندان استفاده می کنند.

قالب هایی که به کمک فناوری دیجیتال و اسکنرهای داخل دهانی ایجاد می گردند دارای طراحی و ساخت سفارشی هستند که اصول تناسب و زیبایی را به درستی بر روی بیمار و متقاضی پیاده سازی می نماید.

 

استفاده از دندانپزشکی دیجیتالی در کاشت ایمپلنت دندان دقتی ارائه می دهد که نمی توان انتظار آن را در روش های سنتی داشت.همه اینها موجب می شود بیمار تجربه ای دلنشین از ایمپلنت داشته باشد. لبه همین دلیل است که رفته رفته روش ایمپلنت دیجیتالی جایگزین روشهای سنتی می شوند و متقاضیان آن رو به افزایش است.

در یک کلام ایمپلنت دیجیتال مزایای متعددی از جمله دقت بهبود یافته، کاهش زمان درمان، افزایش پیش بینی پذیری نتایج و تجربه راحت تر را برای بیماران ارائه می دهد. با استفاده از فناوری‌های دیجیتال، دندانپزشکان می‌توانند روش‌های ایمپلنت را با دقت بیشتری برنامه‌ریزی و اجرا کنند که منجر به موفقیت درازمدت بهتر برای ایمپلنت‌های دندانی می‌شود.

لمینت دیجیتال

استفاده از فناوری دیجیتال در ایجاد لمینت دندان مزایای متعددی دارد که مهمترین آن را می توان بالا رفتن دقت، کاهش زمان درمان، زیبایی بیشتر و ارتباط بهتر بین دندانپزشک و بیمار دانست.

فرآیندهای دیجیتال نه تنها طراحی و ساخت روکش ها را ساده می کند، بلکه امکان سفارشی سازی بیشتر را نیز فراهم می کند و تضمین می نماید که نتیجه نهایی نیازهای متقاضی را هم در بحث دندانپزشکی زیبایی و هم در رابطه با بحث درمان برآورده می کند.

کامپوزیت دیجیتال

کامپوزیت دیجیتال به استفاده از فناوری های دیجیتال در ساخت و کاربرد مواد کامپوزیت مورد استفاده در دندانپزشکی اشاره دارد. مواد کامپوزیت در دندانپزشکی معمولاً به مواد مبتنی بر رزین همرنگ دندان اشاره دارد که برای ترمیم‌های مختلف دندان مانند پر کردن، روش‌های باندینگ، روکش‌ها و روش های زیبایی همچون طراحی لبخند استفاده می‌شوند.

دندانپزشکی کامپوزیت دیجیتال چندین مزیت از جمله دقت و سرعت اجرای بالا، مباحث زیبایی شناسی و طبیعی بودن فرم کامپوزیت و راحتی بیشتر بیمار را ارائه می دهد. با استفاده از این فناوری، دندانپزشکان می توانند ترمیم های دقیق تر و سفارشی تری ایجاد کنند که کاملاً با ظاهر طبیعی دندان های بیمار مطابقت دارد.

طراحی لبخند دیجیتالی

طراحی لبخند در دندانپزشکی دیجیتال شامل استفاده از فن‌آوری‌ها و تکنیک‌های دیجیتال پیشرفته برای برنامه‌ریزی، تجسم و اجرای اصلاحات زیبایی در لبخند بیمار است. ابزارها و نرم افزارهای مختلف استفاده شده در دندانپزشکی دیجیتال برای طراحی و ایجاد برنامه های درمانی سفارشی که نیازهای دندانی منحصر به فرد بیمار و نتایج زیبایی شناختی مورد نظر را برطرف می کند، ادغام می شوند.

طراحی لبخند در دندانپزشکی دیجیتال امکان رویکردی قابل پیش بینی، دقیق و بیمار محورتر را برای درمان های زیبایی دندان فراهم می کند. این روش بی نظیر با فناوری ای که دارد هم کار دندانپزشکان را دقیقتر نموده و هم اینکه رضایت بیماران را با توجه به دستیابی به نتایج مورد انتظارشان افزایش داده است.

محدودیت های دندانپزشکی دیجیتال

تنها محدودیتی که می توان برای دندانپزشکی دیجیتال در نظر داشت هزینه آن است. استفاده از تکنولوژی های نوین همواره با هزینه بالاتر همراه است و دندانپزشکی دیجیتال نیز از این قاعده مستثنی نمی باشد. اما ما در کلینیک تخصصی دکتر یوسفی زاده این امکان را فراهم نموده ایم تا شما کیفیت بی نظیر دندانپزشکی دیجیتالی را به ازای هزینه کمتر در اختیار داشته باشید. رسالت ما امکان استفاده از روش های دندانپزشکی دیجیتال برای درصد بیشتری از مردم توسط تیم حرفه ای و متخصص کلینیک یوسفی زاده می باشد.

کلینیک دندانپزشکی دکتر یوسفی زاده یکی از بهترین کلینیکهای دندانپزشکی دیجیتال در شمال تهران، زعفرانیه و فرشته می باشد. برای تعیین وقت و دریافت مشاوره کافیست با همکاران ما تماس بگیرید.