دندانپزشکی دکتر یوسفی زاده

P&p Modern Dentistry

فاکتور های موثر در تعیین نوع پروتز

✨درمان پروتز

فاکتور های موثر در تعیین نوع پروتز

بسیاری از افراد در سطح دنیا تعدادی از دندانهای خود را ازدست داده اند. این از دست دادن دندانها بنا به دلایل مختلفی مانند ضربه خوردن دندانها، پیری، عدم رعایت بهداشت دهان ودندان، پوسیدگی دندانها و عدم رسیدگی به آنها می تواند باشد. برای جایگزینی این دندانها راههای مختلفی می تواند باشد. یکی از پرکاربردترین این راهها پروتز دندان می باشد. فاکتورهای مختلفی در تعیین نوع پروتز برای بیماران موثر می باشد. در این مطلب قصد داریم که به بررسی این فاکتورها بپردازیم.

مهمترین فاکتورها برای تعیین نوع پروتز عبارتنداز:

 • سن

  یکی از مهمترین فاکتورها برای تعیین پروتز مناسب برای بیماران سن بیمار می باشد. در بیماران جوان تا آنجا که ممکن است از کشیدن دندانها ممانعت می گردد. به این علت که اگر در افراد جوان دندانهایشان کشیده شود چهره آنها پیر می گردد. در این افراد تا زمانی که می توان دندانها را اصلاح نمود از کشیدن آنها جلوگیری می شود. برای این افراد اگر ناچار به کشیدن شدند میتوان از روش ایمپلنت فوری برای جبران آن استفاده نمود.

 • سلامتی عمومی

  در بیمارانی که سلامت عمومی مساعدی ندارند بهتر است تا مساعد شدن وضعیت از این روش استفاده نشود. بیماریهای عمومی ، ممکن است مانعی برای انجام معالجات ایده آل برای بیماران باشد و ممکن است تا زمانیکه آنها از نظر سلامتی به یک حالت ایده آل و باثبات نرسیده اند درمانهای لازم به تعویق افتد.

  به عنوان مثال میتوان بیمارانی که مبتلا به بیماریهای خونی، بیماریهای سیستم ایمنی و سایر بیماریهای عمومی هستند را نام برد. در این بیماران ممکن است کشیدن دندانها سبب بروز عوارض غیرقابل جبرانی شود. در هر حال می توان برای این بیماران تا مدتی از پروتزهای پارسیل موقت بجای پروتزثابت استفاده نمود.

 • جنسیت

  از دیگر فاکتورهای مهم در تعیین نوع پروتز، جنسیت می باشد. معمولا خانمها بیشتر از آقایان به ظاهر و رنگ پروتز ها اهمیت می دهند. به طور کلی ازدست دادن دندان ها ضربه روحی شدیدی به خانم ها وارد می کند ، چرا که این امر را پدیده ای مساوی با پیری می دانند.

 • مسائل اقتصادی

  یکی دیگراز فاکتورهای مهم در تعیین نوع پروتز وضعیت اقتصادی بیمار می باشد. آیا بیما رقادر به پرداخت هزینه آن نوع پروتز خواهد بود یا خیر؟ معمولا پروتزهای کامل در مقایسه با سایرانواع پروتزها هزینه کمتری را برای بیماران به همراه دارند و بهمین جهت گاه جانشین پروتزهائی می شوند که ممکن است برای بیماران مناسب تر باشند ولی هزینه بیشتری دارند.

 • تمایلات و خواسته های بیمار

  دراغلب موارد بیماران علاقه دارند دندانهای طبیعی خود را تا آنجایی که ممکن است نگاه دارند. معمولا این مسئله مانعی برای انجام معالجات مناسب توسط پزشک برای آنان باشد . در این حالت دندان پزشک بایستی با علم و آگاهی کافی و با در نظر گرفتن توقعات معقول و منطقی بیمار راه حل مناسبی برای درمان بیمار بیابد.

 • فاکتورهای شغلی

  شرایط شغلی بیماران نیز عاملی مهم در نوع معالجات ارائه شده جهت آنها می باشد. بعنوان مثال اگر بیمار دارای یک کار آزاد باشد و یا کشاورز باشد. این فرد عجله ای ندارد و تمایل دارد که پروتزشبر طبق روال ساخته شود. اما اگر شخصی کارمند، معلم و یا حتی مجری باشد . این افراد پروتز فوری را ترجیح می دهند.

 • فاکتور زمان

  در برخی موارد علیرغم تشخیص پروتزایده آل برای بیمار قادر به ساخت آن نیستیم. دلیل آن هم این می باشد، که وقت کافی در اختیار نداریم. دراین صورت پروتزهای پارسیل موقتی درمان مناسبی جهت بیمار خواهد بود.

سخن پایانی

در این مطلب ما به ارائه برخی از مهمترین فاکتورهای مهم در تعیین نوع پروتزبرای درمان بیمارانی که دندانهای خود را به هر دلیل از دست داده اند، پرداختیم. برای یافتن بهترین نتیجه  بهتر است که به یک دندانپزشک متخصص و با تجربه در این زمینه مراجعه نمایید.