دندانپزشکی دکتر یوسفی زاده

P&p Modern Dentistry

ترمیم دندان با درمان کامپوزیت

ترمیم زیبایی دندان در فرمانیه

دندانپزشکی دکتر یوسفی زاده

ترمیم زیبایی دندان در فرمانیه

ترمیم زیبایی دندان در فرمانیه یکی از پرکاربردترین درمان های دندانپزشکی می باشد. ترمیم دندان با موادی همچون ترمیم با کامپوزیت ، آمالگام ، گلاس آینومر ، و … که هر کدام در حیطه‌ی ترمیم دندان ، کاربرد و روش های کلینیکی خاص خودش را دارد انجام پذیر هستند

ترمیم زیبایی دندان در فرمانیه : دندان ها با درمان کامپوزیت روشی بسیار محافظه کارانه (Conservative) می باشد که حداقل تراش دندان صورت می گیرد.در این روش بعد از برداشت پوسیدگی دندان، ابتدا ماده ای به نام اسید اچ استفاده می گردد که سبب ایجاد حفره هایی بسیار زیاد در حد میکرون در دندان می گردد.سپس دندان شستشو داده شده و از ماده ای به نام باندینگ پس از خشک کردن دندان استفاده می شود سپس عمل (curing) که با دستگاه مخصوص انجام می پذیرد.ماده ی باندینگ سفت شده ، اصطلاحا cure می گردد. و در نهایت پرکردگی همرنگ و سفید متناسب با رنگ دندان انتخاب می گردد.

از مزایای درمان با درمان کامپوزیت می توان به  رنگ مطلوب و چسبندگی به بافت اصلی دندان اشاره کرد همچنین درمان کامپوزیت دندان مقاومت نسبتا خوبی دارد و با افزودن موادی مثل فلوراید به آن، می شود تا حدی از بازگشت پوسیدگی جلو گیری کرد. از مزیت های دیگر آن می توان به این نکته اشاره کرد که بلافاصله پس از پایان کار، خوردن یا نوشیدن آزاد است. ضمنا ترمیم با کامپوزیت خطر آزاد کردن جیوه را هم ندارد.

مزیت ترمیم دندان با کامپوزیت _ مواد همرنگ دندان :

  • در این روش بدلیل ترمیم بافتهای آسیب دیده حداقل تراش را داریم
  • حفاظت بیشتری از بافت طبیعی دندان داریم
  • مواد سفید زیباست
  • برای پوسیدگی های سطحی انتخابی مناسب است

معایب  ترمیم دندان با کامپوزیت _ مواد همرنگ دندان :

  • زمانی که پوسیدگی عمیق باشد کاربردی ندارد
  • نیاز به بهداشت خیلی بیشتری دارد
  • امکان تغییر رنگ آن وجود دارد که با پالیش اصلاح می شود
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *